COLTS AFTER THE ACADEMY: 44 STUDENT-ATHLETES TO PLAY COLLEGE SPORTS

May 21, 2017
With the 55th commencement exercises having come and gone, 44 Christian Brothers Academy graduates will now look forward to playing college athletics next school year.
Thirteen CBA sponsored sports will be represented on the college stage, with an additional participant in a non-sponsored sport, gymnastics, at the Division I level.
The Class of 2017 departs the Academy with national championship appearances, regional & district championships, New Jersey state titles, and countless conference & county victories in tow.
The following students will play college athletics across all levels (listed alphabetically by sport):
BASEBALL (2)
Timothy Jinks (Drew University, Division III)
Joseph Sparber (University of Miami, Division I)
CREW (2)
Alex Mayo (St. Joseph’s University, Division I)
Luke Wickham (Jacksonville University, Division I)
CROSS COUNTRY (6)
Genaro Anzalone (Rutgers University, Division I)
Drake Anzano (Princeton University, Division I)
Joe Boyle (LaSalle University, Division I)
Riley Gardner (Bucknell University, Division I)
Colin Trigani (Boston College, Division I)
Noah Yuro (University of Richmond, Division I)
FENCING (1)
Tad Lundborg (New York University, Division I)
GOLF (2)
Christopher Gotterup (Rutgers University, Division I)
Benjamin Steenland (Wagner College, Division I)
GYMNASTICS (1)
Michael Pepe-Lage (Penn State University, Division I)
ICE HOCKEY (4)
Joseph Carbone (Seton Hall University, Division II)
Corey Clifton (Quinnipiac University, Division I)
James Pannullo (Purdue University, Division II)
James Smith (Villanova University, Division II)
LACROSSE (3)
Nicholas Casner (Siena College, Division I)
Ryan Madalone (Skidmore College, Division III)
Clint Wilson (Curry College, Division III)
RUGBY (1)
Dan Berkowitz (Tufts University, Division III)
SAILING (4)
Dane Brazinski (Syracuse University, Division I)
Joseph LaForgia (University of Pennsylvania, Division I)
Robert Maes (Webb Institute, Division I)
Christopher Magno (Virginia Tech, Division I)
SOCCER (10)
Aedan Boriotti (Rutgers University, Division I)
TJ Farr (Susquehanna University, Division III)
Thomas Judge (James Madison University, Division I)
Patrick Kollman (Carnegie Mellon University, Division III)
Colin Lankau (Arcadia University, Division III)
Scott Misson (Susquehanna University, Division III)
Ryan Nigro (NJIT, Division I)
Ryan O’Connor (Loyola University Maryland, Division I)
Matt Thorsheim (Bucknell University, Division I)
Andrew Venezia (Lafayette College, Division I)
SWIMMING (2)
Joseph University (Lehigh University, Division I)
Christopher McHeffey (Bryant University, Division I)
TENNIS (1)
Sean Reilly (College of New Jersey, Division III)
TRACK & FIELD (5)
Brendan Bodisch (Bucknell University, Division I)
Matt Cavallaro (Syracuse University, Division I)
John Healy (Rowan University, Division III)
Tim Jacoutot (Monmouth University, Division I)
JP Stark (Bucknell University, Division I)
*based on information provided by the graduates
Congratulations to the Class of 2017! #WeAreCBA